Şampiyon Olamadık Diye Küsmedik

03-06-2015 14:30:00
image

 

Halkbank Spor Kulübü Başkanı Selahattin Süleymanoğlu, Erkekler Voleybol 1. Ligi'nde şampiyonluk kupasını kaldıramadıkları için küskün olmadıklarını söyledi.

Geride kalan sezonla ilgili değerlendirmede bulunan Süleymanoğlu, sezonu 4 kupayla bitirmek istediklerini ancak bir çok talihsizlik yaşadıklarını anlattı. Süleymanoğlu, "Takımda neredeyse benim dışımda sakatlanmayan kalmadı. Sağlam olduğumuz dönemde 2 kupa aldık ama lig kupası sakatlıklar nedeniyle gitti. Sezon istediğimiz gibi bitiremedik" diye konuştu.

Normal lig sezonunu 12 puan farkla lider tamamladıklarını hatırlatan Süleymanoğlu, "Şampiyonluğa ulaşan takıma saygı duyuyoruz. Fakat sezonu 12 puan farkla lider bitirip, finallere hiçbir avantaj taşıyamadığımız bir sistem içinde mücadele etmeyi doğru bulmuyoruz. Sanırım tüm kulüplerin isteği bu yönde ve federasyon da bir değişikliğe sıcak bakıyor" ifadelerini kullandı.

 

Sistem değişmeli

Süleymanoğlu, ligde alınan puanların belli bir bölümünün finallere puan taşındığı veya şampiyonun, iki takım arasındaki 5 maçlık seri üzerinden belirlendiği bir sisteme geçilmesi gerektiğini belirtti.

Sistemdeki yanlışlıkların yanı sıra, finallere mental olarak iyi hazırlanamadıklarını aktaran Süleymanoğlu, şöyle devam etti:

"Diğer takımlar gerekirse 2-3 maç kaybediyor, önceden yükleme yapıyor. Biz bunu yapmadık. Her maça aynı takımla çıktık. 12 puan farkla lider bitirip, hiç puan taşımadan finallere gitmek doğru değil. Gelecek sezon bu sistemin değişmesini ciddi bir şekilde bekliyor ve talep ediyoruz. Finallerde bir setle derece kaçıran takımlar oldu. Bizim canımız yandı diye söylemiyorum, bu sistem herkes için yanlış."

Halkbank'ın spordaki temel amacının sosyal sorumluluk olduğunu dile getiren Süleymanoğlu, "Bu nedenle şampiyon olamadık diye sahalara küsmek bize göre değil. Böyle bir hırsımız yok ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Asıl amacımız, gençlerin sporla tanışması, zinde olup iyi alışkanlıklar edinmesi, banka çalışanlarımızın bir araya gelmesi. Tek hedef şampiyonluk olursa, bu hedefe ulaşamayan her takım küserse, ligde takım kalmaz" diye konuştu.   

Bayanlarda farklı bir kimlik

Süleymanoğlu, Halkbank Bayan Takımı’nın da da Birinci Lig'e çıkması nedeniyle gelecek sezon için yüklerinin biraz daha arttığını söyledi.

Bayanlarda gelecek yılların takımını kurmayı hedeflediklerini vurgulayan Süleymanoğlu, "Uzun soluklu bir amaç için, çok fazla saldırmadan, birinciliğe oynamadan, ligin ortalarında olacağımız bir takım kuracağız. Fakat şunu da söylemeyim bu takım kesinlikle 'ısıran' bir takım olacak. Herkesin beğenisini, ilgisini, sevgisini kazanacak bir takım düşünüyoruz" diye konuştu.  

Kulüp altyapısından iyi oyuncular geldiğini ve gelecekte, her yıl milli takım düzeyinde en az 2-3 oyuncu çıkarmak istediklerini anlatan Süleymanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Yükümüz arttıkça bütçeyi daha iyi dengelememiz gerek. Türkiye'de bütçeler yüksek. Bu, bir süre böyle gider ama takımlar ileride duvara toslayabilir. Bütçelerin biraz aşağı çekilmesi lazım, sporcuların da dikkat etmesi gerek. Bu yıl aldıkları parayı ileride bulamayabilirler. Banka takımları olmasa ligin sürekliliği olmayacak, neredeyse o hale geldi."

Parlatıp dışarı yolluyoruz

Süleymanoğlu, her sezon antrenör değişikliği yaptıkları için kendileriyle ilgili oluşan algıdan rahatsız olduklarını dile getirerek, "Her sezon antrenör değiştirmek bizim şımarıklığımızdan değil, antrenörlerin tutumundan kaynaklanıyor" dedi.

Yabancı antrenörlerin uyum sorunu yaşadığını belirten Süleymanoğlu, şöyle devam etti:

"Ben antrenörü, hedefleri belirlerim ama çalışmasına dahil olmam, antrenörle mesafem bellidir. Biz, gelen 3 sene kalsın, altyapılarla da ilgilensin istiyoruz ama olmuyor; antrenör bizde parlıyor, başka yere gidiyor. Ayrıca ilk geldikleri zamanki parayı da vermiyoruz. En fazla enflasyon oranında zam yaparız. 2013'te Avrupa şampiyonu olduğumuz takımın antrenörü Veselin Vukoviç, bizim verdiğimiz paranın 3-4 katını alarak Japonya'ya gitti, yapacak bir şeyimiz yoktu."

 

Türkiye'nin en iyi oyuncu arşivine sahibim

Antrenör Lorenzo Bernardi ile bir yıllık daha sözleşmelerinin bulunduğunu belirten Süleymanoğlu, "Lorenzo'nun bazı sağlık problemleri var, onları atlatırsa devam edeceğiz. Hiçbir zaman gidenden kötü bir antrenör getirmedik. Hep daha iyisiyle anlaştık" diye konuştu.

Antrenör ve oyuncu seçiminde kişiliğe önem verdiklerini, kurumun, kulübün kimliğine ters düşecek insanları elediklerinin altını çizen Süleymanoğlu kriterleri böyle belirlediklerini söyledi. Başkan Süleymanoğlu, kendisinin de iyi bir oyuncu ve antrenör takipçisi olduğunu ifade edere, “Türkiye'nin en iyi oyuncu arşivine sahip olduğunu belirtti ve"Çok sağlam bir arşivim var. Hangi oyuncu nerede, hangi istatistiğe sahip bilirim" dedi.

 

Hedeften şaşma yok

Selahattin Süleymanoğlu, Kübalı Osmany Portuondo Juantorena ile yollarını ayırdıklarını, Bulgar Tsvetan Sokolov ile bir yıllık daha sözleşmelerinin bulunduğunu belirterek, "Fransız milli pasör çaprazı ve orta oyuncu Kevin Le Roux ile anlaştık. Transfer çalışmaları devam ediyor. Osmany'nin yerini doldurmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hedef yine zirve" diyen Süleymanoğlu, bayanlarda ilk 4'e yaklaşmalarının zor olduğunu ancak erkeklerde yine tüm kupalara odaklanacaklarını söyledi.

Voleybolun, gençleri bedeniyle barışık, kompleksiz, ekip işini benimseyen insanlara dönüştürdüğünü vurgulayan Süleymanoğlu, "Spor sayesinde bu özellikleri kazanan çocukları, topluma bu şekilde gönderirsek, geleceğimize yatırım yapmış oluruz. Benim antrenörlerden ilk isteğim bu. Çocuklar, önce spor ahlakını alıp iyi insanlar olsunlar. Bence en büyük kazanç bu" diyerek sözlerini tamamladı.