Batur ailesi ile voleybol sohbeti

17-03-2015 10:00:00
image

Lider Halkbank’ın en ünlü, ele avuca sığmaz silahlarından biri Emre Batur. Salt Halkbank’ın değil, Türk voleybolunun da göz bebeği oyuncularından…

Sahada yetenekli ve hırslı, dışarıda efendi…

Anadolulu…

Köy çocuğu, köyünü, o yaşamı aklından çıkaramıyor.

Sadece Emre değil, Batur ailesinin tamamı voleybol aşığı. Hatta köylüleri de… Hem anne hem baba ayn ızamanda birer taktisyen!

Baba Ömer Batur, Halkbank’ın Belogorie Belgorod takımı ile Rusya’da izlediği karşılaşmayı, oğluna bir sürpriz yaparak tribünden izledi. Bu da Emre’ye moral oldu, motivasyon oldu.

“Sürpriz yapıp Rusya'ya gelen babamın duaları benimleydi” dedi.

Emre Batur ve babası Ömer Batur’la voleybol ve hayat üzerine söyleştik.

 

Annem, taktik bile veriyor

Dizinden sakat olduğunu, ağrı kesici iğne ile oynadığını kaydeden Batur, “Sakatım ama takım arkadaşlarımı yalnız bırakmak istemiyorum. Onlar da bana çok destek oluyor. Elimden geleni yapıyorum. Hep beraber başarı arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Annesi ve babasıyla yaşadığını, ailesinin Ankara’daki tüm maçlarını izlediğini belirten Batur, şöyle devam etti:

“Köyde büyüdüm. Şehir hayatım lise yıllarında başladı ama annemle babamdan kopamadım. Kışın benimle şehirde yaşıyorlar, yazın köye dönüyorlar. Haklarını ödeyemem, beni hiç yalnız bırakmadılar. Özellikle annem, taktik bile veriyor. ‘Blokta ellerini içeri sok, arayı açık bırakma, smaçları geriye vur’ diyor. Aileme çok düşkünüm. Zaten ömrümüz kısa, ne kadar çok birlikte olursak o kadar iyi. Evlenince mecburen ayrılacağız, şimdiden ayrı kalmaya ne gerek var?”

 

“Süt sağar, tarla sürerdim”

Batur, ilkokul yıllarından beri annesine yardım ettiğini, süt sağıp, tarla sürdüğünü anlattı. “Anneme hiç kıyamazdım” diyen Batur, “Her işi beraber yapardık. Birlikte çok anımız var. İstanbul’a transfer olunca annem çok üzülmüştü. Voleybolcu olmasam çiftçi olurdum. Köy hayatı huzur dolu. Her fırsatta gidip köyde çalışmaya devam ediyorum. Hiç üşengeçlik yoktur bende, çok çalışırım, anneme çekmişim. Babam hep il dışında çalıştığı için bütün işleri annem yapardı. Çok kuvvetlidir ve elinden her iş gelir” ifadelerini kullandı.

Milli sporcu olarak üzerinde büyük sorumluluk taşıdığını ve kendisine iyi bakmak zorunda olduğunu kaydeden Batur, “Sadece sporcu olduğumuz için değil, Allah'ın bize lütfettiği bu vücuda iyi bakmamız gerek. Hep doğal besleniyorum. Süt, yoğurt, yumurta, pekmez, bal, her şeyim köyden gelir. Düzenli uyur, çok antrenman yaparım” dedi.

 

Emre ile gurur duyuyoruz

Baba Ömer Batur ise kulüp başkanı Selahattin Süleymanoğlu'na, Rusya'ya gitmek istediğini söylediğini ve onun da memnuniyetle karşıladığını belirterek, “İlk kez yurt dışında maç izledim. Çok heyecanlı bir maç oldu. Belgorod’u elediğimiz için çok mutlu oldum. Zenit Kazan’ı ise elimizden kaçırdık, çok üzüldüm” diyerek düşüncelerini aktardı.

Emre ile gurur duyduklarını dile getiren Batur, “62 yaşındayım, çiftçiyim. ‘Artık bu işleri bırakalım’ diyorum ama Emre izin vermiyor. Aklı hala köyde. Çiftliğe kamera sistemi kurdurdu. Evde 24 saat canlı yayın var. İşler nasıl gidiyor diye kontrol ediyor. Hayvanlar yavruladığında, hasta olduklarında bilgi alıyor” dedi.

Emre'nin 15 yaşına kadar tarlada çalıştığını, çok çalışkan ve azimli bir çocuk olduğunu anlatan Batur, “Küçücükken bile annesinin peşine takılır tarlaya giderdi. Buğday çuvallarını taşıyamaz, sürüyerek götürürdü. Lisede takım seçmelerine katıldı. Ardından İstanbul'da Fenerbahçe'nin denemelerine girdi ve gidiş o gidiş. Çalışkanlığı ve azmi onu buralara getirdi" ifadelerini kullandı.

70'li yıllarda, gençlik dönemlerinde ipten file yapıp, köyler arası maç düzenlediklerini anlatan Ömer Batur, o zamanlar çocuğunun voleybolcu olacağını hiç aklından geçirmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Şimdi köyde, yayını olan bir evde toplanıp maç izliyoruz. Milli maçlar ise kahvede izleniyor. İzlerken çok heyecanlanıyoruz. Emre hata yapınca kızıyoruz. Annesi zaten menajer gibi oldu. Sürekli taktik veriyor. Emre köyün gururu. Çok mütevazi olduğu için de çok seviliyor. Çok yardımsever. Küçük köylerdeki okullara malzeme yardımı yapıyor. Allah herkese Emre gibi bir evlat nasip etsin.”