Halkbank'tan Tarihi Zafer

18-02-2015 10:00:00
image

Bernardi: Tarihe geçtik

Halkbank Erkek Voleybol Takımı Antrenörü Lorenzo Bernardi, "Belogorie Belgorod’la eşleştiğimizde hiç kimse bu takımı geçebileceğimize inanmıyordu. Bugün Türk erkek voleybol tarihine adımızı altın harflerle yazmış durumdayız" dedi.

Bernardi,  Şampiyonlar Ligi 12'li playoff rövanş maçında Rus Belogorie Belgorod'u eleyerek üst tura yükseldikleri maçın ardından yaptığı açıklamada, tüm oyuncuları ve teknik ekibiyle gurur duyduğunu söyledi.

Çok stresli bir maç oynadıklarına dikkati çeken Bernardi, "Belegorid gibi bir takımla oynuyorsanız, bu normal. Bundan sonraki maçlar daha da stresli geçecek" diye konuştu.  

Maçın iki bölümden oluştuğunu belirten Bernardi, şöyle devam etti:

"İlk bölümde biz üstündük. İkinci bölüm seviyemizin tamamen düştüğü, rakibin, hem servis hem blokta ciddi üstünlük kurduğu bölüm. Oyunun belli dönemlerinde düşseniz, hatta rakibin seviyesi sizden daha yüksekse bile, oynamaya devam ettiğiniz, sabırlı olduğunuz, doğru zamanı beklediğiniz sürece bir takım şeyleri değiştirebiliyorsunuz. Oyuncularıma soyunma odasında bugün bir poker oyunu oynayacağımızı söyledim. Pokerde kartınız varsa karşı tarafa kafa tutabilirsiniz ama kartınız yoksa, o zaman oynamaya devam etmeli ve karşı tarafın düşmesini bekleyerek bir strateji belirlemelisiniz. Bu sonuç beni gerçekten çok mutlu etti. Takımımla gurur duyuyorum ama işimiz henüz bitmedi." 

Bernardi, ilk setin ardından verdikleri üç setle ilgili olarak, "İlk set süper bir oyun ortaya koyduk. Karşı taraf oyuna giremedi, biz oyuna çok iyi başladık, rahat kazandık ama ikinci setin başından itibaren pozisyon değiştirdiler ve en güçlü servisçileriyle başladılar. Serviste ciddi anlamda baskı kurdular. Bu durumla o an başa çıkamadık. Bunun temel nedeni, bu seviyede çok maç oynamamış olmamızdı. Bu seviyedeki maçlara alışkın değiliz. Bir anda düştük. Fileden açık servis karşıladık. Oyunun sonlarına doğru dengeyi yakaladık" ifadelerini kullandı.

Kötü oynadıkları dönemde bile oynamaya çalıştıklarını kaydeden Bernardi, altın sette başa baş oynamaya başladıklarında oyuncularının güveninin tazelendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bir iki ayı öne geçince oyuncularım 'tamam, demek ki yapabiliyoruz' demeye başladı. İnançları geri geldi. Bu takım kazanabilecek tüm kupaları kaldırmış bir armada.

Bu kadar başarılı bir takımla eşleştiğimizde hiç kimse bu takımı geçebileceğimize inanmıyordu. Bugün Türk erkek voleybol tarihine adımızı altın harflerle yazmış durumdayız. Kişisel olarak bu projenin içinde olduğum, Halkbank'ın bir parçası olduğum için gurur ve onur duyuyorum. Bugün belki en önemli günlerimizden biriydi. Bunun Türk voleybol tarihine önemli bir katkı yapacağını düşünüyorum." 

6'lı Play-Off Grubu'nda muhtemelen diğer bir Rus takımı Zenit Kazan ile eşleşeceklerini dile getiren İtalyan antrenör, sözlerini şöyle tamamladı:

"Zenit Kazan, Belogorie Belgorod'dan daha güçlü bir takım ama bunun bir önemi yok. Şu an önemli olan, bu maçın, bizi bir üst tura taşımasının yanında aynı zamanda özgüvenimizi de oturtması oldu. Oyuncularımızın içinde bu denli önemli takımlara karşı oynamamış olanlar vardı. Oynayıp galip gelmek çok farklı bir şey. Geçen sezon finalde Belgorod'a kaybetmiştik. Bu ister istemez bilinçaltına birşeyler verir, rakibin üstünlüğünü kabul etmiş gibi hissedebilirsiniz. Biz bugün bunların hepsini kırdık. Oyuncuların kendine inanması, güvenmesi, bir sonraki rakibin karşısına bu özgüvenle çıkması farklı bir şey. Biz bunu da edinmiş olduk. Tüm oyuncularıma ve teknik ekibime teşekkür ediyorum."