Halkbank Altılı Play-Off'a Yükseldi

17-02-2015 20:40:00
image

Salon: Sports Palace Cosmos

Hakemler: Paul Catalin Szabo Alexi (Romanya), Karin Zahorcova (Çek Cumhuriyeti)

Belogorie Belgorod: Khtey, Musersky, Grozer, Tetyukhin, Smolyar, Travica (Bragin, Ilinykh, Bagrey, Bogomolov)

Halkbank: Juantorena, Mozdzonek, Sokolov, Kubiak, Emre Batur, Ulaş Kıyak (Nuri Şahin, Esko, Can Ayvazoğlu, Resul Tekeli)

Setler: 14-25, 25-17, 25-16, 25-22

Süre: 88 dakika (23, 25, 24, 16)

 

CEV DenizBank Erkekler Voleybol Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Halkbank, 12'li Play-Off turu ikinci maçında, deplasmanda Rus Belogorie Belgorod'a 3-1 kaybetmesine karşın, altın seti kazanarak 6’lı play-off’a yükseldi.

Bu sonuç, bir Türk erkek takımının Şampiyonlar Liginde eleme turu oynayarak elde ettiği en üst basamak olarak tarihe geçtib

Halkbank, karşılaşmaya çok iyi başladı. İyi organize olan ve etkili servislerle rakibinin hücum gücünü düşüren Türk temsilcisi, Emre ve Ulaş'ın bloklarıyla ilk teknik molayı 8-5 önde tamamladı. Belogorie Belgorod, Grozer ve Smolyer ile sayı üretirken, Halkbank, Sokolov, Kubiak ve Juantorena ile farkı korudu. Boy ortalaması 2 metrenin üzerinde olan Rus ekibi, 2 metre 18 santimetrelik oyuncusu Musersky'ye rağmen file önünde Halkbank'ı durdurmakta zorluk çekti. Uzun rallilerde rakibine sayı kaptırmayan Halkbank, 2. teknik molasını 16-11 önde bitirdiği seti 25-14 alarak 1-0 öne geçti.

Belgorie Belgorod, 2. sete Musersky'nin servis atışlarından aldığı iki sayıyla başladı. Tetyukhin ve Smolyar'ın etkili olduğu bölümde Rus ekibi, Musersky ile blokta geçilmez oldu. Farkı çabuk açan Belogorie Belgorod, ilk teknik molayı 8-4 önde geçti. Savunmada açıklar veren Halkbank, hücum gücünü yitirdi. 4-0'lık iki serinin ardından farkı 8'e kadar çıkaran (15-7) Rus temsilcisi, 2. teknik molayı da 16-8 önde tamamladı. Molanın ardından Sokolov ile üst üste 3 sayı alan Halkbank, setin kalan bölümünde istediği oyunu sahaya yansıtamadı. Grozer,Tetyukhin ve Musersky'nin başarılı performanslarıyla farkı koruyan Belogorie Belgorod, seti 25-17 alarak durumu eşitledi: 1-1.

Halkbank, ilk maça oranla servislerdeki etkisini oldukça artıran Rus rakibi karşısında ilk topların karşıya geçmesini engelleyemedi ve hücumda güç kaybetti. Bloktaki yüksek yüzdesini bu sette de sürdüren Belogorie Belgorod, ilk teknik molayı 8-2 açık farkla önde kapattı. Molanın ardından 4-0'lık seri yakalayan Rus temsilcisi farkı açmaya devam etti (12-3). Motivasyonunu iyice kaybeden Halkbank, toparlanamadı. İkinci teknik molayı 16-8 önde geçen Belogorie Belgorod, seti 25-16 alarak 2-1 öne geçti.

Dördüncü set karşılıklı sayılarla başladı. Rus ekibi bloktaki etkisini sürdürürken, Halkbank Juantorena ile sayı üretti. İlk teknik mola 8-7 evsahibi takımın üstünlüğüyle geçildi. Tetyukhin'in yıldızlaştığı bölümde seyirci desteğini de arkasına alan Belogorie Belgorod karşısında savunmada üst üste hatalar yapan Halkbank, farkın açılmasına engel olamadı. İkinci teknik molayı 16-10 önde geçen Rus temsilcisi, seti 25-22 önde tamamladı ve maçı 3-1 kazandı.

İki takım arasında Ankara'da yapılan ilk maç, 3-1 Halkbank'ın üstünlüğüyle tamamlandığı için her iki takım da 3 puana ulaştı. Bu nedenle tur atlayan takımı belirlemek "altın set"e kaldı. Maçın hemen ardından 15 sayı üzerinden oynanan altın set,  karşılıklı sayılarla başladı. Halkbank Sokolov ve Resul ile sayı üretirken, evsahibi takım Grozer ve Tetyukhin ile skora ortak oldu (5-5). Saha değişimine 8-6 önde giren Halkbank, pasör Ulaş, Sokolov ve Resul'ün başarılı oyunuyla seti 15-11 alarak, 6'lı Play-Off Grubu'na yükseldi.