Şampiyonlar Liginde format değişikliği

29-05-2018 14:39:00
image

Şampiyonlar Liginde format değişikliği

 

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), Halkbank’ın gediklisi olduğu, kulüpler düzeyindeki en prestijli organizasyon Şampiyonlar Liginde, 2019 yılından itibaren format değişikliğine gidileceğini açıkladı.

 

CEV tarafından yapılan temel değişiklikler şu şekilde:

 

– 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasında 20 takım mücadele edecek. 20 takımdan; Halkbank’ın da dahil olduğu takımların 18’i doğrudan gruplarda yer alacak, geriye kalan 2 takım ise; Şampiyonlar Ligi ön elemelerinden gelecek takımlar olacak. 3 Ön Eleme Turu üzerinden oynanacak Şampiyonlar Ligi ön elemelerinde elenen takımlar ise; Avrupa Kupaları’nda yollarına bir alt kupa olan CEV Kupası’ndan devam edecekler.

 

– 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeye hak kazanan 20 takım, 4’erli 5 gruba ayrılacak. Çift maç eleme usulüne göre oynanacak olan grup etabının ardından 8 takım adlarını çeyrek finale yazdıracak.

 

– Çeyrek final ve yarı final karşılaşmaları 2 maç üzerinden oynanacak.

 

– 2019 Erkekler ve Bayanlar Şampiyonlar Ligi’nde final karşılaşmaları, 2 gün arka arkaya olmak üzere “Büyük Final” adı altında CEV tarafından belirlenecek tarafsız bir sahada oynanacaktır.

 

Son yıllarda zirvenin değişmeyen tek ismi olan Türkiye, CEV Şampiyonlar Ligi ülke puanları sıralamasında bayanlar kategorisinde 519,16 puanla 1’nci sırada, erkekler kategorisinde ise; 341,66 puanla 4’üncü sırada yer aldı.

 

CEV Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme turu kuraları, 28 Haziran 2018’de Lüksemburg’da çekilecek. Temsilcilerimizin rakiplerinin belli olacağı grup etabının kuralarının yeri ve tarihi ise; CEV tarafından daha sonra açıklanacaktır.