Tarladan voleybolun starlığına

24-02-2014 14:52:00
image

Halkbank'ın başarılı orta oyuncusu Emre Batur, çiftçilikten milli takıma uzanan başarı öyküsüyle dikkati çekiyor. Tokat'ta çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen 26 yaşındaki Emre Batur, önce basketbol okuluna yazılmak istemiş, yaşının büyük olması nedeniyle dayısının da tavsiyesiyle 15 yaşında voleybola başlamış.

Tokat Plevne Takımında 1,5 sene oynadıktan sonra, Fenerbahçe'nin altyapı seçmelerine katılan Batur, üç ay sonra Sarı-Lacivertli takımdan gelen müjdeli haberle 17 yaşında İstanbul'un yolunu tutmuş.

Fenerbahçe'ye geldiği ilk sene Yıldız Milli Takım’a seçilen Batur, şimdilerde A Milli Takım formasının abonelerinden. Türkiye'nin en iyi orta oyuncusu olarak kabul edilen Batur, Fenerbahçe'de 4 lig şampiyonluğu yaşadıktan sonra transfer olduğu Halkbank'ta CEV Kupası'nın ardından CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmanın hayallerini kuruyor.

Okumasaydım çiftçi olurdum

Başarılı sporcu Emre Batur'un, hayat hikayesiyle ilgili sorulara verdiği cevaplar şöyle:

-Voleybolcu olmasaydınız ne iş yapardınız??

Çiftçi olurdum. Voleybola geç başladığımdan, diğerlerine yetişebilmek adına derslere yeterince zaman ayıramıyordum; günde 7-8 saat antrenman yapıyordum. Arkadaşlarımla aramdaki açığı kapatmam gerekiyordu. İstanbul'a gittiğimde diğer arkadaşlardan farkımın olması gerektiğini düşünüyordum. Bu nedenle de ekstra antrenmanlar yaptım. Keşke dememek için bir günümü bile boş geçirmedim.

-Fazla sakatlık yaşayan voleybolculardan değilsin. Bunda köyde büyümüş olmanın etkisi var mı??

Bu daha çok ailemden kaynaklanıyor. Aileme o yüzden çok teşekkür ediyorum. Annem çok iyi bakıyor, doğal besleniyorum. Yiyecekler köyden geliyor; yumurtalar, tavuklar...

Sporda üç temel şey vardır. Beslenmek, dinlenmek ve iyi antrenman. Bunları yaptığında maçlara yansıyor. İyi bir sporcu olmak istiyorsan çok çalışman, sabırlı olman ve istemen gerekiyor.

Bayan takımla antrenmana çıktım

-Nasıl bir karakter yapısına sahipsin??

Çok hırslıyım, kaybetmeyi sevmiyorum. Voleybol hata oyunu, hata yaptığımda o hatayı düşünmemeye çalışıyorum. Çünkü bir hata başkasını doğurabiliyor. Çok maç oynadığımız için tecrübe kazandık. Voleybol bir tekrar oyunu. Ne kadar çok tekrar yaparsan o kadar çok başarılı olursun.

-Voleybolda yetenek mi yoksa çok çalışmak mı daha önemli??
Yeteneği çalışarak işlemek lazım. Köyde yetişmenin verdiği güçlü fiziğim vardı. Ailemle köyde tarlaya gidiyordum, bahçede, tarlada çalışıyor, hayvanlarla ilgileniyordum.
Voleybola başladığımda üst düzey yeteneğim yoktu. Fenerbahçe'ye geldiğimde iki yıl tekniğimin gelişmesi için bayan takımla antrenmanlara çıktım. Salonda yatıp kalkıyordum. Sabreden zafere ulaşır. Bir şeyleri hak etmek istiyorsan önce senin bir şeyler vermen, fedakarlık etmen gerekiyor.

Tarlada çalıştığımı görünce şaşırıyorlar?
-Köye gidiyor musun??
Doğal ortamı çok seviyorum, sessizlik, sukunet arıyorum. Voleybolda sürekli yorucu seyahatler yapıyorsunuz. Ayrıca stersli bir ortam varYazın sezon bittiğinde köye gidip traktöre biniyorum, tarla sürüyorum.

-Köylülerin sana bakışları nasıl oluyor??
Köylüler tarlada çalıştığımı görünce şaşırıyorlar. “Çiftçilerin sana sponsor olması gerekiyor” diyorlar. Çünkü oraya gittiğimde çiftçilerden daha fazla çalışıyorum.

-Köyden çıkıp milli takım oyuncu olmak önemli mi??

Önemli ama ilk önce doğru insan olmak daha da önemli. Hiçbir şey kalıcı değil. İyi biri olmanın tek yolu kendi özünü bulmaktan geçiyor.

İyi yabancılar kaliteyi artırdı

-Ankara'ya alışabildin mi??

Benim için başarılı olduğum yer önemli, o yüzden buradayım. İlk sezonumda CEV Kupası'nı ve Türkiye Kupası'nı aldık. Bu yıl daha da önemli. Ankara’da, CEV DenizBank Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finallerinde mücadele edeceğiz. Çıtayı yükseltmek istiyoruz.

Halkbank'ta kalmak istiyorum

-Önümüzdeki sezon Halkbank ile sözleşmen bitiyor. Burada kalmak istiyor musun??

Benim gerçek anlamdaki transferim Halkbank’a oldu. Önceleri bazı kuşkularım vardı; başka bir kulübe transfer olmak gerçekten çok zor. Yapabilecek misin, o ortama ayak uydurabilecek misin? Halkbank bana bu konularda çok destek oldu. O yüzden burada olmaktan çok mutluyum. İleride de burada kalmak isterim.

-Voleybolu bıraktıktan sonra antrenörlük düşüncen var mı??

Aktif voleybolu bıraktıktan sonra Türkiye'ye milli takım ya da kulüplerde antrenör veya menajer olarak katkı sağlamak istiyorum. Edindiğimiz tecrübeleri bizden sonraki gençlere yansıtmak arzusundayım.