Başkanın Mesajı

7.5.2013 18:59:00 Önceki Haber Sonraki Haber

Halkbank Spor Kulübü Başkanı Selahattin Süleymanoğlu, Ligi Değerlendirdi

Yatırım yapıp çalışan kazanır

CEV DenizBank Erkekler Şampiyonlar Ligi’nde İtalya'nın DHL Modena takımını eleyerek "6'lı play-off"a kalan Halkbank’ta Kulüp Başkanı Selahattin Süleymanoğlu: “Voleybola yaptırım yaptık ve karşılığını aldık. Elde ettiğimiz sonuçlarla Şampiyonlar Ligi takımı olduğumuzu tescil ettik. Salonları doldurduğunuzda gençlerimizi spora çeker, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmış oluruz” dedi.

CEV Erkekler Şampiyonlar Ligi'nde İtalya'nın DHL Modena takımını eleyip playoff 6 turuna kalan, bu turda da bir başka İtalyan ekibi Luse Cucine Civitanova takımı ile eşleşen Halkbank’ta Kulüp Başkanı Selahattin Süleymanoğlu, voleybola yaptırım yaptıkları için karşılığını da aldıklarını söyledi.

Süleymanoğlu, açıklamada başarı için öncelikle yatırım yapmak gerektiğini belirterek, "Yatırım yaparsanız oluyor. Çalışacaksınız sonra da karşılığını isteyeceksiniz" dedi.

Polonya'da yapılacak Dörtlü Final'e gitmek ve şampiyonluk yaşamak istediklerini ifade eden Süleymanoğlu, “Polonya soğuk memleket, tek çizmeyle gidemeyiz, iki çizmeyi de giyerek gitmeliyiz. Şimdi sağ tekini giydik sol çizmeyi de giyip Polonya'da olalım” diye konuştu.

Takımın artık oturduğunu ve istedikleri gibi oynamaya başladığını ifade eden Süleymanoğlu, “Oyuncularımızdaki bu inanç devam ettiği sürece tur atlayıp son 4'e kalacağınımızı düşünüyorum. Sakatlık yaşamazsak bunu başaracağımıza eminim” değerlendirmesini yaptı.

Ziraat Bankası ve Arkas Spor'un elenmesine üzüldüklerini dile getiren Süleymanoğlu, şöyle devam etti:

“Avrupa'nın devleriyle oynuyorsunuz. Voleybola yıllardır yatırım yapan takımlar rakibiniz oluyor. Kolay değil. Ziraat Bankası'nın 12'ye kalması bile çok önemli ki, tarihinde böyle bir başarı yok. Bence eleyebilirdi ama olmadı, voleybolda bunlar var. Arkas Spor'un rakibi daha güçlüydü, bu turda da bizim rakibimiz olacak. Yatırım yaparsanız oluyor. Önce çalışacaksınız sonra isteyeceksiniz."

Şampiyonlar Ligi takımı

Halkbank'ın CEV Kupasını alması ve Şampiyonlar Ligi'nde final oynamasının takıma çok büyük tecrübe kazandırdığını belirten Selahattin Süleymanoğlu, "Aldığımız sonuçlarla Şampiyonlar Ligi takımı olduğumuzu tescil ettik" dedi.

Kadrolarında bulunan yerli ve yabancı voleybolcuların ülkelerinin milli takımlarında da forma giydiğine dikkati çeken Süleymanoğlu, şunları söyledi:

“Kulüp olarak da Şampiyonlar Ligi'nin havasını epey kokladık. Şampiyonlar Ligi takımı olduğumuzu bu maçlarda aldığımız sonuçlarla tescil ettik. Türkiye'nin haklı gururu, temsilcisi olduk. Halkbank, Avrupa'da iyi bilinen ve herkesin saygı duyduğu bir takım. Her yıl olduğu gibi yine Avrupa'da da şampiyonluk hedefliyoruz Voleybol değişik bir oyun iyi çalışmaz, iyi konsantre olmazsanız takımınız iyi olsa da başarmanız çok zor. Etap etap düşünmeliyiz. Etapları geçerek şampiyonluğu düşünmeliyiz. Türkiye'ye böyle bir gurur yaşatmak istiyoruz. Türkiye de voleybolun tanınır olmasına, sevilmesine de katkı yapacaktır. Şampiyonluğu ayrıca bunun için de istiyoruz.”

Hak ettik artık gelin lütfen

Voleybol seyircisinin azlığı ve ilgisizlikten şikayet eden Süleymanoğlu, "Seyirci iyi oyunun bir parçası ve destekçisi, oyunun şeklini değişitirebilen bir vasıta" dedi.

Arkas Spor'u Şampiyonlar Ligi'nde eleyen İtalya'nın Cucine Lube takımıyla Ankara'da oynayacakları maçta ‘özel bir ambiyans’ yaratmaları gerektiğine vurgu yapan Süleymanoğlu, “Ankaralıları bu maça davet ediyoruz. Sevsin, sevmesin... Hem voleybolu sevmeye hem de bizi desteklemeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Voleybolun seyirciyle güzel olduğunu belirten Süleymanoğlu, “Maç seyirci için de bizim için de keyifli olacak. İyi bir organizasyon yapacağız. Ankaralı seyirciler, özellikle bayan milli takımına çok destek veriyor. Aynı desteği Avrupa’daki başarılarımızdan dolayı hak ettiğimizi düşünüyorum. ‘Hak ettik artık gelin lütfen’ diyorum" değerlendirmesinde bulundu.

- 100 Avro’ya voleybol maçı

Şampiyonlar Ligi'nde İtalya'da oynadıkları DHL Modena maçının bilet fiyatlarının 100 Avro’dan başladığına dikkati çeken Süleymanoğlu, “Rakibimiz salonu doldurmuştu. Bizde bilet fiyatları 5 lira, 10 lira kimseyi getiremiyoruz” eleştirisini yaptı. 

Avrupa da spor kültürü olduğunu ancak Türkiye'de henüz bunun yerleşmediğini belirten Süleymanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Futbolla yatıp, futbolla kalkıyoruz. Futbolcu hapşırınca ertesi gün gazeteler yazıyor. İnsanların hapşırması normal ama bunu yazıyor. Çok ilginç, Modena'daki maçın bilet fiyatları 100 Avro’dan başlıyordu. 40 ve 60 avroluk biletler de vardı. Voleybol sevenler salonu doldurmuştu. Demek ki bu bir kültür. Herkes bütçesinden belli bir bölüm ayırıyor ve sinema tiyarto gibi voleybol maçı da izliyor. Federasyon, biz, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü birlikte çalışıp bu salonları doldurmalıyız. Bu salonları doldurduğunuz zaman gençlerimizi spora çeker ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmış oluruz. Bizim sosyal sorumluluğumuz da takım olarak tam da budur."

- "Bankaların rekabeti"

Halkbank'ın ekonomik alanda rekabet ettiği birçok banka olduğunu vurgulayan Selahettin Süleymanoğlu, "Orada da rakibimize saygı duyuyor ve başarısını alkışlıyoruz. Başkasının başarısızlığı bizim başarımız olmamalı" dedi. 

Kendileri için en önemli şeyin "ahlak" olduğunu kaydeden Süleymanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sporun ruhuna aykırı hiçbir şeyi asla kabul etmeyiz. Her zaman 'hakederek şampiyon olalım, olamazsak, hakeden olsun' deriz. Sporda ancak bu kültürü yerleştirirsek yol alabiliriz. En büyük eksiğimiz rakibe saygı duymuyoruz. Rakibin olduğu için saygıyı hakediyor. Alt yapı antrenörleri ve öğretmenlere bu konuda önemli görevler düşüyor. Sporcuyu yetiştirirken verebilecekleri en güzel olgu rakibe saygı, bunu verebilirsek çok mesafe katederiz ve doping gibi olumsuz durumlarla karşılaşmayız. Başarıyı alkışlamalı ve aynı başarıyı elde etmek için çalışmalıyız. Avrupa'da kimse kimin yenildiğine bakmıyor. Kendisinin nasıl oynadığına bakıyor. Bu felsefe yerleşmeli.”